Witaj w strefie Bootfitting

Słowem wstępu, o bootfittingu

Bootfitting jest to dział narciarstwa, które zajmuje się precyzyjnym dopasowaniem buta narciarskiego do stopy narciarza. Jest to proces polegający na precyzyjnym ustawieniu, ustabilizowaniu stawu skokowego a następnie idealnym dopasowaniu buta wewnętrznego oraz skorupy do indywidualnych potrzeb klienta. Ideą bootfittingu jest to, żebyśmy nie musieli myśleć, pamiętać o dyskomfortach które mamy w bucie, jedynie poddać się przyjemności narciarstwa.

Dlaczego bootfitting jest tak ważny?

Każdy z nas ma jedyne w swoim rodzaju stopy. Jednakże mimo wszystko kupujemy na co dzień buty ogólnodostępne, produkowane na skalę masową, które dobieramy metodą „na oko” – na podstawie przybliżonej długości stopy. Dobór odpowiednich butów narciarskich to zupełnie odmienna kwestia, bardziej skomplikowana. A przynajmniej z założenia ich dobór powinien być bardziej skomplikowany, kiedy w ich wyborze pomaga profesjonalista czyli bootfitter. Rzadkością jest, aby buty które przymierzamy po raz pierwszy tak na prawdę były dopasowane do stopy i dobrze leżały. Znalezienie idealnych dla siebie butów bez pomocy specjalisty w praktyce okazuje się bardzo trudne, niemalże niemożliwe.

Dobór odpowiednich butów krok po kroku

Etap 1

Dobór buta na podstawie 6 parametrów:
  • Ocena kształtu stopy przez Bootfittera
    (w celu znalezienia skorupy zbliżonej kształtem do stopy)
  • Po jakich trasach jeździsz najczęściej?
  • Jak często spędzasz wolny czas na stoku?
  • Z jakich nart korzystasz?
  • Jak oceniasz swoje umiejętności narciarskie?
  • Jaki budżet planujesz przeznaczyć na zakupy?
nimble_asset_about_one

Etap 2

Przymierzanie butów narciarskich

Na tym etapie sprzewadca powinien zaproponować kilka modeli butów w oparciu o zebrane wcześniej informacje. Jak właściwie przymierzać but? Po włożeniu nogi należy kopnąć piętą w podłogę i zapiąć od góry (lekko) zaczynając od drugiej klamry od góry. Następnie w butach należy spędzić około 15 minut, aby termoformowalna pianka wewnątrz buta trochę się rozgrzała i dopasowała do naszych stóp. Po tym okresie dopiero dopinamy buty trochę mocniej. Jeśli pojawi się ucisk należy go wskazać bootfitterowi.

Etap 3

Dobre wkładki to klucz do sukcesu

Najlepszym rozwiązanie jest wybór spersonalizowanych dopasowywanych indywidualnie do stopy wkładek do butów, dzięki czemu problem odczuwania różnego rodzaju dyskomfortu ustaje, ponieważ wkładka koryguje wady postawy, które bywają ich bezpośrednią przyczyną.

Na tym etapie bootfitter zdejmuje odciski stów w specjalnych poduszkach, które wypełnione są sylikonem i odsysa za pomocą pompki powietrze z poduszek otrzymując unikatową formę stopy. Umieszcza w formie uplastycznione i rozgrzane wcześniej w piecyku wkładki. Następnie osoba dla której przygotowywane są wkładki ponownie musi stanąć na wkładkach. Po wystygnięciu wkładki stają się sztywne i idealnie dopasowane. Wystarczy tylko dociąć wkładki na miarę i gotowe!

Etap 4

Dopasowanie termiczne skorupy buta

W przypadku kiedy skorupa buta sprawia dyskomfort osobie dla której dobierane są buty pomimo zastosowania indywidualnej wkładki należy wybrać buty z technologią termo dopasowania. Skorupy te można formować na gorąco umożliwiając idealne dopasowanie do każdej stopy. W celu uplastycznienia buty podgrzewa się w specjalnym piecu, następnie do środka wkłada się wcześniej przygotowywane wkłady z wkładkami. Ważne by stopa była przygotowana dobrze do tego procesu – zadaniem bootfittera jest oklejenie wszystkich newralgicznych miejsc piankami. Następnie należy włożyć ciepłe buty, zapiąć zaczynając od góry. Cały proces trwa kilkanaście minut i można go powtarzać – z zależności od zaleceń producenta.

nimble_asset_bf4

Etap 5

Odbarczanie i inne zabiegi

Zabiegi te stosowane są w ostateczności, kiedy żadne inne metody nie przyniosły oczekiwanych efektów. Zabiegi te są bezpieczne, ale pod warunkiem, że wykonują je profesjonaliści. Podczas wykonywania tych czynności kluczowe jest doświadczenie i wiedza bootfittera. Proces rozpoczyna się od precyzyjnego zaznaczenia uwierającego wciąż punktu. Następnie pustą skorupę rogrzewa się w odpowiednim punkcji i wypycha do zewnątrz. Inną metodą jest również mechaniczna obróbka wykonywana za pomocą frezarki z kulową końcówką. Stosuje się tę metodę tylko w przypadku sztywnych butów, wykonanych z grubego plastiku. Ostatnim możliwym zabiegiem na tym etapie jest szlifowanie delty, czyli podkładki z tworzywa, na której opiera się wkład od wewnątrz – sposób stosowany w przypadku posiadaczy butów o bardziej tęgich stopach.

Zaufaj profesjonalistom

Tylko doświadczeni bootfiterzy potrafią trafnie doradzić jakie buty będą najkorzystniejszym wyborem na odpowiednim etapie rozwoju niarciarza. Zupełnie inne buty przeznaczone są dla osób dopiero uczących się, a inne dla osób które już wiele sezonów korzystają z uroków jazdy na nartach.. Zaawansowanie narciarze i zawdowcy często spędzają w butach nawet kilka godzin dziennie przez kilkaset dniw roku. Jednak nie trzeba zawodowo zajmować się narciarstwem, aby wiedzieć że jednym z najbardziej istotnych elementów udanego wyjazdu są dobrze dobrane buty. Celem bootfittingu jest poprawienie komfortu i precyzji.  Firma Locales istnieje na rynku już 17 lat! Nasi specjaliści dopasowali setki butów dla swoich klientów, zdobywając nasze cenne doświadczenie dostajemy od swoich klientów najcenniejszą nagrodę – uśmiech zadowolonego klienta.

 

A na koniec zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z realizacji procesu bootfittingu